[Grzegorzew] Hala Sportowa

klient: Gmina Grzegorzew

powierzchnia: 1500 m2

projekt budowlano-wykonawczy 2016

Projektowana kubatura jest rozbudową istniejącej szkoły i podzielona jest na dwie części: halę sportową i część socjalno – administracyjną wraz z trzonem komunikacyjnym (klatka schodowa i dźwig) oraz łącznikiem z istniejącą szkołą.

Ten podział został wyraźnie odwzorowany w bryle obiektu. Część sportowa hali jest dominującą w całym kompleksie jednokondygnacyjną bryłą z dachem płaskim o niewielkim spadku połaci.

Część socjalno – administracyjna jest dwu-kondygnacyjna.

 

RZEMIOSŁO ARCHITEKCI HALA SPORTOWA GRZEGORZEW (3)

 

Na parterze części socjalno – administracyjnej zlokalizowano zaplecze socjalne dla hali sportowej składające się z dwóch zespołów szatniowych, magazynów, pokoju nauczycielskiego i niezbędnego zaplecza sanitarnego dla odwiedzających i personelu. Każdy zespół szatniowy, jeden damski, jeden męski, składa się z dwóch szatni połączonych wspólnymi natryskami i wc.

RZEMIOSŁO ARCHITEKCI HALA SPORTOWA GRZEGORZEW (4)

Wejście główne zaprojektowano od strony Placu Kościelnego. Prowadzi do hali przez duży podcień wykończony drewnem. Komunikacja w holu głównym została tak zaprojektowana, aby widz mógł w bezpośredni sposób dostać się do hali. Dla zawodników przewidziano osobne wejście z komunikacji przy szatniach. Oba wejścia na halę będą chronione przez maty czyszczące zaprojektowane na całej szerokości korytarza w celu maksymalnej ochrony posadzki hali.

RZEMIOSŁO ARCHITEKCI HALA SPORTOWA GRZEGORZEW (1)

Dodatkowo zaprojektowano niezależne wejście do trzonu komunikacyjnego.

RZEMIOSŁO ARCHITEKCI HALA SPORTOWA GRZEGORZEW (8)

 

Trzecie wejście zlokalizowane jest od strony boisk zewnętrznych na osi wejścia głównego. Jest to zarówno wyjście ewakuacyjne jaki i wyjście użytkowane przez uczniów podczas zajęć na świeżym powietrzu.

Na piętrze znajdują się pomieszczenia administracyjne przeznaczone dla szkoły: trzy sale, biblioteka i pomieszczenia biurowe wraz z zapleczem sanitarnym.

Połączenie funkcjonalne ze szkołą odbywa się bezpośrednio z projektowanej klatki schodowej na poziomie 1 i 2 piętra. Takie rozwiązanie wymaga wyburzenia przedsionka na kondygnacji parteru przy istniejącym budynku szkoły, który koliduje z projektowym łącznikiem.

RZEMIOSŁO ARCHITEKCI HALA SPORTOWA GRZEGORZEW (7)

 

Halę sportową zaprojektowano o wymiarach areny sportowej 18x36m.

Budynek został zlokalizowany względem stron świata w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć dostęp światła słonecznego, które jest bardzo uciążliwe przy tego typu funkcji. Największe przeszklenia zostały zaplanowane na elewacji północnej zapewniając hali odpowiednie doświetlenie przy jednoczesnym ograniczeniu dostępu bezpośrednich promieni słonecznych.RZEMIOSŁO ARCHITEKCI HALA SPORTOWA GRZEGORZEW (9)

RZEMIOSŁO ARCHITEKCI HALA SPORTOWA GRZEGORZEW (12)

RZEMIOSŁO ARCHITEKCI HALA SPORTOWA GRZEGORZEW (5)